pochlubtese.czinforeferencekontakt

Co je registrátor?

Registrátor je firma, která zajistí, že je doména vaše a nakládat s ní můžete pouze vy (pokud ji nevlastníte protiprávně). Jelikož je ale doména nehmotná (je to jen textová informace), kupujete si vlastně výhradní právo doménu používat. Registrace obvykle platí rok a vy máte přednostní právo doménu prodlužovat a používat dál.

Jak doménu zaregistrovat?

Když máte vybraného toho správného registrátora, najdete na jeho stránkách sekci domény, nebo formulářové políčko s tlačítkem ověřit. Tam zadáte název své domény a necháte ji ověřit. Pokud je doména volná, pokračujete podle pokynů v objednávce. Tento proces je u většiny registrátorů velice intuitivní, takže byste ho měli projít bez větších problémů. Pokud doména volná není, nemá smysl zkoušet jiného registrátora. Musíte vymyslet jinou doménu. Jak jsme si řekli v předchozím článku, doménu vybíráme v klidu a z rozmyslem. Ověřovací pole ani registrátor vám neutečou ;)

Ve vlastním zájmu uvádějte do registračního formuláře pravdivé údaje. Pak se nemůže stát, že by vám doména propadla, aniž byste se o tom dozvěděli.

Kolik stojí doména?

Samotná .cz doména stojí u registrátorů v současnosti zhruba od 150 Kč za rok výš. Stejně tak i prodloužení po roce. Pokud je někde cena výrazně vyšší, zjistěte proč. Rozhodně neplaťte za samotnou doménu .cz a její prodloužení více než 200,- za rok.

Obvyklé triky

K drahé doméně je i hosting, nějaký balíček reklamy, či speciální služby "zdarma".

Doména je zdarma či velmi levná, ale její registrace je podmíněna zakoupením jiných služeb, typicky hostingu. Což je vlastně opačný ekvivalent předchozího příkladu.

Takové nabídky nemusí být vždy nevýhodné, ale důkladně je zvažte a spočítejte jako celek. Doména + hosting / rok = ?

Registrace domény taky může být velmi levná proto, že její následné prodloužení za rok stojí několikanásobně více.

Jak změnit registrátora?

V případě, že jste právě zjistili, že platíte za doménu příliš mnoho, není žádný problém registrátora změnit. Tedy pokud jste se nezavázali k používání nějakých služeb nebo nemáte smlouvu na dobu určitou. V tom případě si zjistěte, jestli je můžete vypovědět bez sankcí nebo si spočítejte, jestli se vám změna vyplatí i se sankcemi. Samotná změna je zdarma, za přechod k jinému registrátorovi nic neplatíte. Vezmu-li hypotetický příklad, že zaregistrujete doménu v lednu a v červenci se rozhodnete registrátora změnit, zaplatíte až v lednu (nebo už v prosinci) jen a pouze poplatek za prodloužení domény novému registrátorovi. Nic jiného. Pokud ano, není ani s novým registrátorem vše v pořádku. Zkuste tedy popřemýšlet, máte na to rok času ;)

Kde doménu zaregistrovat?

Možností je mnoho. Pokud se tím seznamem nechcete probírat, dejte na mé doporučení a vyberte Wedos. Nebudete zklamáni.

Zrušení registrace domény

Registraci domény není potřeba rušit. Stačí nezaplatit poplatek za její prodloužení (za to nejsou žádné sankce) a ignorovat upomínky a doména takzvaně vyexpiruje. To znamená, že se z ní stane opět volná doména, kterou si může zaregistrovat kdokoliv. Ve většině případů je to ale škoda. Pokud má doména nějakou historii a vedou na ni odkazy, dá se prodat. Než tedy necháte doménu samovolně propadnout, zkuste ji nabídnout do nějaké aukce a možná budete příjemně překvapeni, jakou cenu bude mít vaše bezcenná doména pro někoho jiného. Tipy na weby, kde domény, či celé (i nefunkční) weby prodat, najdete na konci předchozího článku.

Jak vybrat správný webhosting?

Seznam všech článků

Objednat web

Levně a rychle
Levně a kvalitně
Rychle a kvalitně
email *
text *
Ochrana proti spamu. Kolik je sedm a šest?

© Jan Chlubný

Váš prohlížeč nepodporuje CSS animace, takže jste ochuzeni o pěkné vychytávky, se kterými jsem si docela vyhrál.