pochlubtese.czinforeferencekontakt

Jak vybrat webhosting?

někdy také zkráceně hosting. Bez něj nelze stránky vůbec provozovat. Jak jsme si řekli v minulém článku, doména je vlastně textová informace v jakémsi registru. A v něm je i uvedeno, kde se k doméně nachází hosting. Pokud hosting ještě nemáte, pak registr směruje vaši doménu na registrátora.

V podstatě každý registrátor u nás nabízí k doméně i hosting, takže můžete vše vyřídit na jednom webu. Ovšem má to některé háčky, a na ty se podíváme.

Cena

Prvním háčkem je pochopitelně cena. Ne každý webhoster si natolik věří, že je ochoten svoji cenu napsat naplno a bez kliček. Některý vás naláká na doménu zdarma, ale jen když si od něj koupíte drahý hosting. Jiný vám k doméně dá hosting na rok zdarma, ale musíte se mu upsat na dva. Na kolik vás přijde ten druhý rok se dozvíte, ale velmi těžce... Takže buď musíte číst bedlivě veškeré detaily drobným písmem na zastrčených stránkách pod zaklikávacím políčkem, které začíná slovem "souhlasím", nebo svěříte výběr svému webmasterovi, který má zkušenosti a přehled.

Probůh koho?

Pokud hledáte hosting sami, jistě jste se zhrozili nad neuvěřitelným množstvím subjektů, které ho nabízí. Mohu vás uklidnit (či znepokojit, záleží, jak jste založeni) tím, že většina z nich nehraje zcela fér. Žádný hosting vlastně neprovozují, pouze ho nakupují od velkého poskytovatele a přeprodávají ho svým zákazníkům se ziskem. Krom toho, že vám poskytovatel tají, že ve skutečnosti hostujete někde jinde, neřešíte případné problémy přímo s provozovatelem, ale pouze s prostředníkem.

Jak rozeznat podvodníka?

Jak tedy rozeznat seriózní firmu od podvodníka? Tedy prostředníka? Za prvé - jako u všeho na internetu - jméno a IČ. Pokud tyto údaje na webu chybí, jděte jinam. Jako další informace může posloužit doba, jakou je poskytovatel na trhu. Podle mého názoru je dostatečná doba dva roky. Tento čas celkem spolehlivě odfiltruje ty, kteří to zkouší. Buď to za tu dobu vzdají nebo to začnou dělat seriózně.

Parametry

A teď to nejhorší - parametry. Vybírat hosting podle parametrů, kterým moc dobře nerozumíte, je velice těžké. Já jsem dlouhá léta weby svoje a svých klientů hostoval v USA, protože tamější služby a ceny byly mnohem příznivější než v ČR. Jenže se v našich hostingových vodách objevil dravec, který postavil trh českého hostingu na hlavu a srovnal krok s USA. A tím je Wedos. Za 25 Kč měsíčně dostanete služby, které vám pro web a poštu vaší firmy budou stačit ve většině případů dlouhá léta. A kdyby ne, můžete si za mírný příplatek přidat služby či zvýšit limity. Wedos určitě můžu doporučit nejen svým potenciálním klientům, ale komukoli, kdo hledá kvalitní hosting.

O webdesignu

Seznam všech článků

© Jan Chlubný

Váš prohlížeč nepodporuje CSS animace, takže jste ochuzeni o pěkné vychytávky, se kterými jsem si docela vyhrál.