pochlubtese.czinforeferencekontakt

Jak vybrat dodavatele pro web?

Pokud si nemůžete dovolit pro web velký rozpočet, čeká vás nelehký úkol. Najít někoho, kdo udělá stránky kvalitně a přitom za dobrou cenu, se může stát pověstným hledáním jehly v záhonu kaktusů.
Tady můžete hledání skončit a přejít na kontakt, abychom se domluvili. Jestli si však zatím nejste jisti, přečtěte si mých několik doporučení.

Přesná představa

Pokud s určitostí víte, jak má váš web ve finále vypadat a co na něm má přesně být, zadejte ho svému zaměstnanci, synovi nebo kamarádovi. Ušetříte si v počátku dost peněz. Dobrý webdesigner se vás totiž bude snažit přesvědčit, kterým chybám a zbytečnostem se vyhnout, což ale nebude dělat zadarmo. Jenže ono se vám to v konečném součtu vyplatí, takže vaši přesnou představu ve vlastním zájmu opusťte ;)

Neakceptujte cenu pod 5000 Kč

Za tuto cenu dostanete web, který si můžete udělat sami (nebo ho vyrobí váš výše zmíněný zaměstnanec), zdarma a rychle například pomocí služby webnode. A mnohdy i s lepším výsledkem za minimální náklady. Nicméně ale brzy zjistíte, že udělat web samo o sobě nestačí a je potřeba mít na zřeteli věci, které probereme v dalších článcích.

Vyhněte se nabídkám na Webtrhu

Na Webtrhu buďte velice obezřetní, často tam nabízí služby studenti a amatéři, kteří s tvorbou webů teprve začínají nebo vyrábí weby bezmyšlenkovitě podle jedné šablony. Ti dobří tvůrci tam spíše dělají osvětu.

Hledejte důkladně

Obor webdesignu je velmi obsáhlý a nesmírně konkurenční. Proto paradoxně nemusíte najít svého ideálního webdesignera na prvních stránkách vyhledávání. Ti lepší mají zakázek dostatek a nepotřebují se starat o své pozice ve vyhledávačích. Mnohdy i opomíjí reference na svém webu.

Reference jsou základ

Přesto chtějte vědět od svého budoucího dodavatele, co už má za sebou. Ověřte si, jestli referenční weby opravdu dělal on (ano, zvláště ti mladí a začínající se neváhají chlubit cizím peřím).

Kdo to je?

Pro tvorbu webu sice nemusíte být nutně s webdesignerem v osobním kontaktu, ale podívejte se na kontaktní stránku. Jestli na ní nenajdete jméno a IČ odpovědného člověka - firmy, jděte o web dál.

Kolik to bude stát?

Otázka na cenu zní samozřejmě, ale počítejte s tím, že dobrý webdesigner bude potřebovat spoustu informací, aby vám mohl seriózně odpovědět. Pokud vám dá cenu, aniž by se od vás cokoli dozvěděl, tak může mít skvělý odhad, ale pravděpodobněji dostanete kopii nějakého jeho předchozího webu bez pochopení souvislostí. U solidního dodavatele se vám nestane, že by konečná cena byla vyšší, než dohodnutá. Tedy pokud si v průběhu tvorby nevymyslíte spoustu změn a inovací.

Kam dál?

Jaké požadavky mít na webdesignéra?

Seznam všech článků

© Jan Chlubný

Váš prohlížeč nepodporuje CSS animace, takže jste ochuzeni o pěkné vychytávky, se kterými jsem si docela vyhrál.